hi_force_hfa10012
hi_force_hfa10012_2
hi_force_hfa10012
hi_force_hfa10012_2
HI-FORCE HFA10012 single-acting aluminium lock nut cylinder, 110 tonnes, stroke length 305 mm
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Manual in your language included
Product description
  • Lightweight aluminium cylinder for applications where weight and portability are critical
  • Capacity of 110 tonnes
  • Stroke length of 305 mm
  • Working pressure 700 bar
  • Single-acting, spring return
  • Mechanical locking nut allows the load to be locked in place for extended periods of time
  • Hard anodised plunger and cylinder for corrosion resistance and increased durability
  • Bearing surfaces with minimal friction
  • Anti-extrusion seals for improved high-pressure performance
  • Tilt saddles fitted as standard on all models
  • Steel base plate fitted as standard on all models
  • Lifting eyes fitted on all 110-tonne models
  • Integral stop ring
  • Oil capacity: 4695 cm³
  • Cylinder lifting surface: 153,9 cm²
  • Construction height: 531 mm
  • Cylinder diameter: 202 mm
  • Piston diameter: 100 mm
  • Weight: 39 kg
Key features according to our expert
  • Diameter: 202 mm
  • Stroke length: 305 mm
  • Max. capacity: 110 t
  • Height: 531 mm
Specifications / All features
  • Brand: HI-FORCE
  • EAN: 5056388005873
  • Supplier number: HI-FORCE HFA10012
Diameter
202 mm
Stroke length
305 mm
Max. capacity
110 t
Height
531 mm